Category: Portrete

Nderojnë Elbasanin

Shaban Baxhaku (1931 – 1992)

Shaban Baxhaku lindi në Elbasan,  në 14 janar të vitit 1931,  në një familje zanatçinjsh.  Mësimet e para i mori në qytetin e lindjes. Shkollën e mesme e kreu në Shkodër me rezultate të shkëlqyera, për të cilat u nderua me medalje nga Ministria e Arsimit. Studimet e...

Read More

Hysen Dedej. Veprimtar i arsimit.

Lindi më 1925 në Elbasan dhe ishte djali i madh i katër fëmijëve të njerit prej figurave të spikatura të drejtësisë shqiptare, Ibrahim Dedej, kryeprokurori i parë i Shqiperisë. Arsimin fillor e kreu në Itali, e më pas liceun francez të Korçës. Shpirti i tij si...

Read More

Nevruz Tahiri – Mjeshtri i fyellit (kavallit)

Nevruz Tahiri me prejardhje nga Kamiçani i Gramshit, por me banim në fshatin Mlizë të Shushicës, lindi në 25 mars të vitit 1937. Siç e ka bërë edhe vetë të ditur, fyellit ka filluar t’i bjerë që në moshë të njomë, kur ka qenë vetëm 10 vjeç. Që prej asaj moshe e deri...

Read More

Ismail Sadiku – Inxhinier i talentuar

Ismail Sadiku lindi në vitin 1939, në Filat të Çamërisë. Në qershor të vitit 1944 mbërriti së bashku me familjen e tij në Shqipëri. Në 1945 kreu në Lushnje shkollën “Foshnjore”.  6 vitet e para të shkollës i kreu po në Lushnje. Klasën e shtatë e filloi në shkollën...

Read More

Bardhul Dakli – “Mësues i Merituar”

Bardhul Dakli ishte fëmija i parafundit i Hysen dhe Rukije Daklit. Ai lindi më 12 Prill 1934. Pas hyrjes në shkollë, ai shumë shpejt dallohet për zgjuarsinë dhe pasionet e tij. Në vitin 1953 ai përfundoi studimet e mesme në shkollën Normale. Me mbarimin e Normales,...

Read More

Vështrim mbi veprën e Gjergj Xhuvanit

Kinemaja Shqiptare nxit masivisht disa lloje reagimesh tek shikuesit e saj shqipëfolës. Nëse ajo mund të ndahej në periudha e klasifikime do të biem dakort që ndarja drastike shënohet me ndryshimet politike në vend. Periudha e diktaturës e përdori kinemanë si armë...

Read More
Loading

Arkivi

Video e ditës

Loading...
error: Ndalohet rreptësisht kopjimi dhe shpërndarja e çdo materjali origjinal pa lejen e autorit! Ju faleminderit.